Celostátní program na jednu stranu A4 !

22. května 2012 v 0:49 | Václav Procházka

Návrh celostátního politického programu (Václav Procházka, inspirováno texty zakladatelů Holešovské výzvy; doplněno podle Libora Tomíčka)


I. Demokracie fungující nejen formálně, ale i ve skutečnosti

Dnešní systém je navzdory všem frázím jen pseudodemokracií. Reálnou moc (minimálně to platí na úrovni celostátní politiky) mají pouze ti, kdo si mohou koupit pozice na kandidátkách, zaplatit kampaň, někdy dokonce i opoziční poslance, vyšetřovatele nebo soudy. Obrovskou moc mají také média, která navíc nenesou skoro žádnou odpovědnost. Podmínkou funkční demokracie je proto dobrý přístup k informacím, aby se voliči mohli rozhodovat odpovědně. Proto je třeba provést dva základní kroky:

1. Zvýšení odpovědnosti politiků (včetně hmotné odpovědnosti) za svá rozhodnutí, zavedení přiměřené možnosti odvolat zastupitele voliči. Přesný systém voleb do všech typů zastupitelstev, včetně záležitostí odvolatelnosti politiků, jejich hmotné odpovědnosti, majetkových přiznání apod., bude schválen v referendu. Vyzýváme odborníky, aby se zapojili do zpracování návrhů systému a podrobností referenda. Výsledky referenda o volebním systému nelze zrušit jinak (ani ÚS) než schválením jiného systému v referendu.

2. Uzákonění přímé volby členů Rady České televize a Rady Českého rozhlasu. Dále požadujeme, aby ČT byla povinna věnovat přiměřenou diskusi peticím, které podepíše přes 10 000 občanů. Důležité jsou také ústavní záruky možnosti svobodného, technicky i finančně dostupného získávání a šíření informací na internetu bez zásahů na politickou objednávku; na dodržování bude dohlížet přímo volená komise.


II. Posílení nezávislosti (zejména na zahraničí a nadnárodních finančních strukturách)

1. Co nejrychlejší sestavení vyrovnaného státního rozpočtu (s možným deficitem pouze v případě velmi vážných mimořádných událostí) a snižování státního dluhu.

2. Snižování závislosti na dovážených surovinách, hlavně ropě. Stát musí zajistit dostupnost základních služeb (voda, teplo, elektřina) za přiměřené ceny a zabránit spekulacím s nimi.

3. Posilování potravinové soběstačnosti tak, aby v případě zhoršení dodávek bylo ihned možné zajistit 100% soběstačnost (a to i v případě současného zvýšení cen energie aj.).

4. Za úvahu stojí obnovení všeobecné branné povinnosti aspoň v symbolickém rozsahu (psychologický význam - disciplína, spoléhat na sebe a ne na někoho jiného).

5. Obtížnější podmínky pro vyvádění aktiv do zahraničí a pro firmy registrované v daňových rájích, zabránění převodu nemovitostí zahraničním vlastníkům.

6. Aktivnější a samostatnější politika ČR v EU i NATO, včetně využívání práva veta. Je třeba dát najevo, že možnost vystoupení z obou organizací je naprosto reálná, pokud bude arogantní politika jejich hlavních představitelů pokračovat. Odmítáme však naprosto nekonstruktivní kritiku EU ve stylu V. Klause, posílení spolupráce v Evropě (včetně Ruska) je důležité.


III. Spravedlnost a právo (ne v historii, ale teď)

Při vyšetřování starých kauz upřednostnit ty případy, kde mohou pachatelé dále škodit a kde je možnost škody aspoň částečně napravit. Tedy hlavně neprůhlednou privatizaci a rozkrádání národního majetku od roku 1989. Aspoň pro vysoké představitele státní správy, policie, justice i státních podniků (včetně těch do r. 1989, kteří předávali moc novým "elitám") zavést povinná majetková přiznání s možností zabavit velký majetek pochybného původu. Naopak restituce řešící události kolem r. 1948 musí skončit, minulost není černobílá a konfiskace staré přes 60 let patří již do historie (stejně jako II. světová válka nebo odsun sudetských Němců).

Obchod s čímkoliv, lichva a vydírání na základě tržního fundamentalismu nesmí být legalizovány. Jde zejména o systém zdravotnictví, jehož cílem v současné podobě není zdraví obyvatel, ale na prvním místě je zisk. Dále nesmyslné pravomoci exekutorů nebo tendence přeměnit vysokoškolský diplom na zboží, za které je třeba především zaplatit.

Spravedlivý důchodový systém: zastavit přípravu důchodové "reformy" odůvodňované nepravdivou propagandou o vývoji důchodového účtu (skutečná podstata problému je rozkrádání prostředků určených na důchody, kterých se až do r. 2008 vybralo každý rok více, než bylo vyplaceno).

Spravedlivý sociální systém: zabránit zneužívání sociálního systému a jakékoliv "pozitivní" diskriminaci menšin. Více individuální přístup, zjednodušení podmínek pro přivýdělek.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama