Proč "zdravotnictví"?

10. listopadu 2012 v 21:28 | Václav Procházka
Máme Ministerstvo zdravotnictví, v programech politických stran bývá pravidelně kapitola "Zdravotnictví"... co je tedy cílem státní politiky? Zdraví obyvatel? Sotva. Za levicových vlád jde především o co nejvyšší objem vykázané zdravotní péče a zaměstnanost lékařů, za pravicových je o něco vyšší prioritou zisk farmaceutického průmyslu a některých lékařů, případně vlastníků zdravotnických zařízení.
Systém prevence, který ještě před dvaceti lety aspoň u mládeže v některých směrech fungoval velmi dobře, se do značné míry rozpadl (např. pravidelné prohlídky - včetně zubních - ve školách). Co je levnější - léčba včas odhalené, nebo naplno propuknuté nemoci? Komu tato pochybná "úspora" prospěje?
Prevence ale nespočívá jen v lékařských prohlídkách, ale hlavně v celkově zdravém každodenním životě. A už tady jsou některé kameny úrazu velmi nápadné. Dětem sice je opakováno, že nemají kouřit ani pít alkohol, ale v konzumaci velmi kyselých limonád je většinou nikdo neomezuje - a tak se může stát, že jich dítě vypije i přes litr denně. To má jistě pro zdraví horší důsledky než několik deci piva. Např. jeden nejmenovaný velmi známý druh limonády má před balením pH 2,62 !! Většinou se kyseliny přidávají proto, aby se rozpustilo velké množství cukru (což také není příliš zdravé...).
Proč dětem (případně i rodičům) někdo aspoň neřekne, co může způsobit, když vypijí více než 0,1-0,2 l tak kyselé limonády? Stejně tak by mohly být děti taktně upozorněny na karcinogeny v uzeninách apod. Je zde jistě hrozba soudů a arbitráží, ale pro stát snad pracuje dost právníků, kteří by už našli způsob, jak se jim vyhnout.
Další příklad - nedostatek pohybu: týká se hlavně lidí s fyzicky nenáročným zaměstnáním, kteří zbytečně jezdí všude automobilem. Proč si někdo nedá tu práci a nepokusí se aspoň odhadnout, jaké škody na zdraví jsou tím každoročně napáchány? Nemluvě o překračování imisních a hlukových limitů v mnoha místech. Úřady hygieniků apod. jsou proti udělování výjimek jako na běžícím pásu bezmocné - mají tu smůlu, že nejsou součástí kolosu "Zdravotnictví".
Zde by měla působit na jedné straně výchova ve školním věku, na druhé straně musí dát alespoň města jasně najevo, že nebudou tlaku automobilistů na zvyšování kapacit komunikací a parkovacích míst dále ustupovat. Zezačátku to může být trochu nepopulární, ale jistě to všichni přežijí. Větší města by mohla uvažovat i o zavedení linek MHD s "1. třídou".
O zdravotních následcích neléčené chřipky, angíny apod. i jejich dalšího šíření v zaměstnání - velmi často z důvodu příliš nízké nemocenské - snad není třeba se rozepisovat.

"Vědecká" a "alternativní" medicína
Trvat na exaktní medicíně je samozřejmě správné, ale stejně tak musí medicína uznat, že jí není známo vše. Pouze díky pokornému respektování této skutečnosti mohla účinná léčba mnoha nemocí existovat i v dobách, kdy byl k dispozici jen nepatrný zlomek dnešních znalostí z chemie a dalších oborů.
Dnes je možné podnikat téměř s čímkoliv, což se projevilo i v pestré nabídce volně prodejných léků a přípravků s vitamíny a minerály. Je bezesporu, že nadměrný příjem téměř jakéhokoliv vitamínu, stopového prvku apod. může být velice škodlivý, ale vděčným zákazníkům se sklony k hypochondrii to většinou žádná autorita neráčí oznámit, naopak čekárny u lékařů bývají přeplněny letáčky s příslušnou reklamou. Nezbývá tedy, než drtivou většinu těchto přípravků prodávat pouze na recept, výrobci se s tím budou muset smířit.
Jako podnikání lze provozovat i téměř jakoukoliv "alternativní medicínu". Lidskou hloupost těch, kdo jsou ochotni utratit jakékoliv částky, asi nelze zakázat. Ale je dobré si uvědomit, že nedůvěra vůči "klasické" medicíně, resp. vůči jejím vykonavatelům, je často oprávněná. Dnešní představitelé medicíny (ti, kdo rozhodují, co může být oficiální léčebná metoda a co ne) se v mnoha případech nespokojí s tím, že nějaká metoda funguje (a prokazatelně bez vedlejších účinků nebo jen s nepatrnými), ale žádají odpovědět na všechny otázky, jaké si jen lze představit. Takovéto požadavky na nové postupy nebyly nikdy v historii medicíny kladeny a lze pochybovat o tom, že by před nimi obstály i mnohé dávno zavedené metody (např. chemoterapie) (podobné tendence se projevují i v různých vědních oborech).
Příklad jedné "alternativní" metody, kterou nezavedli žádní "léčitelé", ale pouze lékaři: účinný způsob likvidace mnoha typů nádorů - devitalizace, objevený českým lékařem Karlem Fortýnem, je úspěšně používán již dlouhá desetiletí, bohužel dosud spíše jen ve veterině, kde nejde farmaceutickému průmyslu o tak velké částky. Podle platných předpisů se nesmí u lidí provádět (pouze u jinak beznadějných případů je možný jiný výklad), neboť se údajně jedná o neprověřenou metodu. Klinická studie v roce 2001 proběhla úmyslně v rozporu se zadáním a takovým způsobem, že nemohla skončit úspěšně. Mnoha lékařům, kteří pokračovali ve výzkumu, bylo vyhrožováno a dosud se o devitalizaci nesmí ani nahlas mluvit. Přitom jde o jednoduchý chirurgický zákrok téměř bez jakýchkoliv vedlejších účinků. Vše je tedy na dobré cestě, aby metoda zůstala neověřenou - navždy.
Zarážející je také fakt, že lékaři ochotní zvyšovat svou kvalifikaci nad rámec svých znalostí z VŠ a často provozující tzv. celostní medicínu jsou velmi neoblíbeni u zdravotních pojišťoven (a pacienti proto u nich často platí většinu nákladů). Přitom umějí nejen "něco navíc", ale i všechno, co jejich průměrní kolegové.
Není tedy divu, že mnoho lidí má dobré důvody nevěřit medicíně, a někteří jsou potom ochotni uvěřit téměř čemukoliv. Možným řešením je zařadit na stejnou úroveň jako "klasickou (západní)" medicínu aspoň všechny metody, které používají exaktní postupy a nemají jen čistě "duchovní" základ.

Sociálně-finannčími otázkami zdravotnictví (např. sKarty) se zde nebudu zabývat. Snad se brzy dočkáme soudu s Drábkem a spol.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jarka Jarka | E-mail | 11. listopadu 2012 v 16:14 | Reagovat

Článek pěkně a výstižně vyzdvihuje základní a zásadní problémy zdravotnictví.Také jsem toho názoru,že i zdravotnictví je zkorumpované.Protože kdyby nebylo a opravdu by těm,co rozhodují o chodu a změnách šlo hlavně o zdraví občanů.Tak by to muselo vypadat jinak.Od doby,kdy jsem se vykašlala na konvenční medicínu,která má prášek na všechno,ale v zásadě vám žádný nepomůže,jsem zdravá jako rybička a moje děti taktéž.Co jsme se natrápili s antibiotiky atd.,které spíše škodí a to dost.Ale náš pan doktor nám nic takového neřekl.Proč by to také dělal,že? Čím více nemocných,tím větší odměna od ZP.A proto jsem ráda,za všechny alternativy.které se nám nabízejí.Stačí jen vyzkoušet.Ale ono to mnohdy bývá i dosti nepohodlné,že? Více pohybu,zdravá strava....ono to není pro každého.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama