Leden 2013

Mediální nátlak včera a dnes. A co bude zítra?

23. ledna 2013 v 5:09 | Václav Procházka

"Média jsou novodobé zbraně hromadného ničení."

V dnešní době už není tak jednoduché nepohodlné informace sprovodit ze světa. Proto se věnuje velká pozornost vytváření informačního šumu a balastu, ale také dezinformací.

Vláda Petra Nečase se zezačátku sama skromně nazývala "Vláda rozpočtové odpovědnosti a boje proti korupci". Dnes už ten "boj proti korupci" tolik vyzdvihován. Vláda uspěla před Vánoci v hlasování o důvěře nejen díky nikým nevolené straně "Lidem", ale i díky tomu, že se tři poslanci ODS vzdali mandátu výměnou za dobře placená místa ve státních podnicích. S lehkostí sobě vlastní to připustil i 1. místopředseda vlády, předseda TOP 09 a kandidát na prezidenta K. Schwarzenberg, když se vyjádřil ve smyslu "byli jsme vydíráni a MUSELI jsme vyděračům ustoupit". Možná neví, že 90 % občanů by pád vlády jako tragédii nevnímalo, spíš naopak. Že jeden z poslanců, který získal mandát díky této výměně, byl v té době nepravomocně odsouzen a o měsíc později již uvězněn za přijetí úplatku, je už jen třešnička na dortu.

Právem je za jeden ze symbolů zkorumpovanosti vlády považován Miroslav Kalousek. O jeho aférách starých až 20 let se sice mluvilo hodně, ale orgány činné v trestním řízení se jim dosud úzkostlivě vyhýbají. Naštěstí to ani voliči TOP 09 v podstatě nepopírají. Snad nikdo ani nepochybuje o tom, že M. Kalousek je lhář (i když sám někdy mluví jen o "průhledné mystifikaci").
Ještě v listopadu dělal jeden nejmenovaný tištěný deník, i když údajně levicově zaměřený, každý týden celostránkový rozhovor buď se Schwarzenbergem, nebo s Kalouskem. Bylo třeba vysvětlit občanům, proč nechodit na protivládní demonstrace a proč je nutné přetrpět to divadlo s hlasováním o důvěře, schvalováním církevních "restitucí" apod. Teď už ale déle než měsíc Miroslav Kalousek v masmédiích neexistuje. Dostal za úkol se pokud možno moc neukazovat, aby nerušil obraz Ušlechtilého Pana Knížete. A s ním i celá jeho strana. Lidové Právo Dnes, Odraz Hospodářského Despektu i jejich internetové verze toto přání, "díky" absolutní bezcharakternosti svých šéfredaktorů, ochotně plní.
Co mají společného vládci rezortů MF, MPSV a MZ z TOP 09? Jsou to především oni, kdo rozdělují společnost, i když teď se snaží podle zásady "nejlepší obrana je útok" za hlavního viníka napětí označovat Zemana. Ministři TOP 09 v čele s Kalouskem a Drábkem našli viníky, kteří můžou za to, pokud někde chybějí peníze (což je čím dál častější jev - slova o již započatém konci civilizace nejsou v mnoha oborech, kde se nedosahuje rychlého zisku - včetně základního výzkumu - vůbec přehnaná). Viníky jsou lidé nemocní, zdravotně postižení a nezaměstnaní. V rozporu s civilizačními hodnotami a někdy i s Listinou základních práv a svobod (jak si všiml i Ústavní soud) apriori označovaní za simulanty, podvodníky a flákače. Za jeden z mála důkazů použitelných na obranu proti takovéto nálepce se připouští vlastní smrt. Případně pokud se člověk stane bezdomovcem a tím tak trochu přestane oficiálně existovat. Výsledky této politiky jsou sice z hlediska "rozpočtové odpovědnosti" trochu rozpačité, když se za buzerační opatření často utratí více, než kolik se mělo ušetřit, ale hlavně že jsme potrestali ty, co za všechno můžou. Bohužel k větší zaměstnanosti to zatím nevedlo. Narůstá množství lidí, kteří ztratili reálnou možnost legální obživy, a pak se někteří diví, proč byly věznice před amnestií (a brzy opět budou) přeplněné. Amnestii samozřejmě neobhajuji. Schwarzenbergovi vynesla jeho hra na obě strany a příslib další amnestie více než 50 % hlasů mezi vězni.

Nehorázná lež Schwarzenberga, že jako prezident "bude chránit slabší", by se mohla zdát jako odvážná. Bohužel vzhledem k virtuální realitě až tak odvážná není. Protože však spoluvinu Sch. jako předsedy TOP 09 nelze popřít, hledají se zástupné problémy, kam odvést pozornost. Oblíbeným objektem je komunistické "nebezpečí". Na co by se dav ubohých vyprázdněných českých pravičáků vymlouval, kdyby neměl ty komunisty? Ještě, že je tenkrát nezrušili. Pro ty, co svůj fanatický antikomunismus myslí vážně, připomínám, že také Osa Berlín-Řím vznikla původně jako "Pakt proti kominterně".
Dosud nevyšlo z módy ani strašení Ruskem. Uměle byl vytvořen pseudoproblém zařazený i do některých dotazníků pro prezidentské kandidáty, jestli je přípustné, aby ruská firma byla hlavním dodavatelem pro dostavbu elektrárny Temelín. O případných dodavatelích (pokud se má Temelín vůbec rozšiřovat) snad mají rozhodnout především odborníci. Zeman odpověděl bez ideologických předsudků, tedy kladně - což znamená pouze, že ruského dodavatele nevyloučil. K vyvolání hysterie o "ruském agentovi" to však stačí. Ostatně fanatici si najdou důvodů více. Zeman je znám tím, že stojí o zlepšení vztahů s Ruskem. To sice ani v nejmenším neznamená, že musí jít o návrat do časů Varšavské smlouvy a jednostranné podlézání, jako praktikuje Schwarzenberg (dříve též Vondra a Parkanová) vůči USA. Ale zřejmě "podle sebe soudím tebe". Nechť i ti nejvíce zfanatizovaní překonají na chvíli svůj odpor a zkusí se trochu vcítit do pozice Ruska. Bude si Rusko raději hledat strategické partnery v Evropě (a Americe), s níž ho pojí křesťanská historie a etnické vazby, nebo ve východní a jižní Asii? Odpověď je jasná. Proč jsou vztahy Ruska k západu podstatně horší, než by mohly být, má tedy zřejmě své důvody i na "naší" straně, a o mediálně vyzdvihované kauzy aktivistů v Moskvě rozhodně nejde. Velmi jednostranné pojetí mezinárodního práva v podání NATO a zejména USA a jejich expanze v islámském světě s dosazováním loutkových režimů, i za cenu extrémní destabilizace, jsou reálnějším vysvětlením.
Další zaklínadlo - Lukoil. Pouze jedna z mnoha firem, které se účastní obchodu s ropnými produkty ruského původu. Nehodlám rozplétat všechno, co zaznělo o Zemanovi a Lukoilu. Spíš by mě zajímalo, co dělají čeští představitelé pro snížení závislosti na dovozu ropy vůbec. Omezování a současně zdražování veřejné dopravy probíhá nepřetržitě nejméně 6 let (ano, za pravicových vlád). Není tak těžké si spočítat, že když pojede určité množství lidí autobusem, tak se spotřebuje X krát méně nafty, než když pojedou mnoha osobními auty. Není těžké spočítat, že se dá nafta výrazně ušetřit i elektrizací železnic (která u nás postupuje "tempem" asi 10 km/rok) a zaváděním bateriového pohonu hlavně v silniční dopravě. Kdo se zajímá o elektromobily, ví, že celý státní aparát (včetně vlády) je vyloženě záškodnický činitel. To ovšem zdaleka neplatí jen v ČR. I za to může Miloš Zeman?
"Opoziční smlouva jako původ všeho zla". Kdo neodmítá základní fakta, snadno zjistí, jak velký je to nesmysl: http://atanova-zasuvka.blog.cz/1011/byl-jsem-svedkem-kradeze-stoleti-2-dil. Zeman jistě nepostupoval proti korupci a rozkrádání dost důrazně tam, kde by to zřejmě ohrozilo jeho vládu. O nic zásadovější postoj však neprojevil ani žádný jiný premiér ČR. Potom, jak dopadlo první kolo prezidentské volby, nemůžeme chtít zázraky. Odmítám věřit tomu, že si Zeman v politice nahrabal - jen proto, aby žil bez luxusu, a bohatství vložil snad do diamantového či platinového náhrobku. Na rozdíl od Klause si ani nepotřebuje vydržovat houf lidí, kteří mu jen pochlebují. Někteří by snad dávali za vinu Zemanovi i koalici ODS a ČSSD na pražském Magistrátu. Zbývá otázka, proč ODS pod vedením "kolibříka" Béma (i po 8 letech "opoziční smlouvy" v Radě!) získala v roce 2006 v Praze 54 % hlasů (i když ve skutečnosti trochu méně voličů, "jen" asi 50 %). Tedy asi dvakrát více než ve zbytku republiky. Nápadně to připomíná výsledek 1. kola prezidentské volby. Také kampaň Béma, podobně jako Schwarzenberga, byla bezobsažná, zaměřená na kvantitu a vnucování na každém kroku. Že by jen náhodná shoda?

Nehodlám zde rozebírat všechny mediální manipulace ve spojení se Zemanem a Schwarzenbergem. Bylo toho napsáno už dost, například zde. Nechci to přehánět ani s řešením vzdálené minulosti. Bohužel mi dosud nikdo z udatných pisatelů (od Sch. to vůbec neočekávám), odsuzujících "hru na nejnižší nacionalistické pudy...", nevysvětlil, proč se stále sudetoněmecký Landsmannschaft i mnoho dalších tolik snaží o zrušení Benešových dekretů, i když jde údajně jen o bezvýznamné papíry. Zmatené výroky Schwarzenberga, prozrazující že zřejmě hraje hru na dvě strany, byly příčinou, to co přišlo poté (samozřejmě i hloupé reakce), už jen následkem. Často zmiňovaná obliba Schwarzenberga v západní Evropě a USA vyplývá především z toho, že tamním politikům všechno odkýve. Je pouze schopen nesouhlasit s většinou v EU, pokud se její názor liší od postoje USA.

Ještě návrat k prvnímu kolu a něco, co by mělo zajímat všechny příznivce Táni Fischerové. Většina masmédií, bohužel i veřejnoprávních, straní TOP 09, přijatelný kandidát pro ně byl i Fischer (němečtí vlastníci novin by mi až tolik nevadili, kdyby aspoň nebyli tak vzdáleni oficiální celkem mírumilovné německé zahraniční politice). Tlačit od začátku Schwarzenberga by ovšem byla sebevražda. Proto byl nejdříve nastrčen Jan Fischer, který vydržel v čele průzkumů dost dlouho. Když se ukázal jako slabší než Zeman, bylo rozhodnuto ve prospěch "Karla" odstřelit jeho (poté co se trapná kampaň "nechceme exkomunistu Fischerozemana", spojená s výzvami dalším kandidátům k odstoupení ve prospěch Sch., minula účinkem). Fischer se stal v posledních dvou týdnech terčem nenávistné antikampaně, zacílené, jak jinak, na někdejší členství v KSČ, a podpořené ochotnickými projevy osobností i pseudoosobností. Na Zemana si podobnou antikampaň nedovolili, protože měl postup jistý. Nelze si nevzpomenout na antichartu (ale také na obdiv mnoha světových spisovatelů ke Stalinovi ve 30. letech).
Kdyby byl favoritem na druhého postupujícího Jiří Dienstbier, stal by se terčem podobné kampaně on. I když trochu těžším, protože by na něj mohli vytáhnout maximálně že stojí i o hlasy komunistů, ale i z toho by propaganda za desítky miliónů (s masmédii a miliardami v pozadí) jistě dokázala udělat hrdelní zločin.
Zato kdyby se více dařila kampaň Táni Fischerové a "nebezpečí" jejího postupu do druhého kola by vypadalo reálně, to bychom si početli. "Extrémní levice", "ekoterorismus", "středověk", "Pol Pot v sukni"... tyto výkřiky byly sice celkem ojedinělé, ale bohužel hlavně díky tomu, že Táňu velcí hráči za vážného soupeře nepovažovali. Každopádně Klíčové hnutí a jeho spojenci v parlamentních volbách se mají na co těšit.

Jaká bude příští mediální megamasáž? Na výsledku prezidentské volby bude záležet, jestli čistě negativní, nebo "pozitivní". Ale téměř nezávisle na něm budou pokračovat silné tendence rozkladu civilizace, nejen v ČR. Budeme patrně čím dál více poslouchat, že na tom ještě nejsme tak špatně jako Řecko, a tudíž ani na 20% nezaměstnanosti není nic špatného...
Méně pohodlná cesta je posilovat imunitu vůči propagandě z masmédií (a tuto samozřejmě co nejvíce ignorovat a co nejméně finančně podporovat) a uvědomit si, co se skutečně musí řešit a co se musí změnit. Každý, kdo po této cestě půjde, bude vystaven tvrdým útokům, jaké jsme měli možnost sledovat. Pokud nepůjde jen o funkci prezidenta, ale i o možnost účasti ve vládě, bude kampaň proti všem, kdo mohou přinést podstatnou změnu, mnohem silnější.
Ale snad jsme už něčím prošli, tak nás to nemusí rozhodit. Jen přístup ke kampani "ať každý dělá, co chce" už neude použitelný.