Poctivá věda je zajímavější než pavědy a konspirační teorie!

3. února 2013 v 0:35 | Václav Procházka

"Jsme hluboce přesvědčeni, že řešení záhad, která nabízí věda, jsou často mnohem neobvyklejší a odvážnější než laciná řešení Dänikenovského typu" (J. Grygar, V. Železný: Okna vesmíru dokořán, 1989).

Smyslem tohoto článku není citovat Dr. Grygara ani jiné známé skeptiky, ale s tímto jeho výrokem naprosto souhlasím. I když jsem rád, že jeho tehdejší názory o výjimečnosti podmínek na Zemi a vzácnosti podobných planet ve vesmíru, vyjádřené ve stejné knize, jsou už naprosto překonané.

Věděli jste, že:

- na základě měření pouze v "Československu" lze s vysokou úspěšností předpovídat silná zemětřesení v pásmu Kurily-Kamčatka, a v kombinaci s regionálními daty také v Číně a mnoha dalších oblastech? Predikce se dělají pro 4-týdenní časové okno (pravděpodobnost náhodného výskytu zemětřesení určité síly v tomto intervalu je třeba 10 %, úspěšnost predikcí až přes 80 %).

- na jaře 2009 došlo k poměrně silnému zemětřesení v italském městě Aquila. Bylo předpovězeno italským geofyzikem G. Giulianim na základě měření radonu. Díky jeho varování mnozí obyvatelé přespávali venku. Jeho predikce však byla znevážena několika italskými autoritami den před zemětřesením s tím, že zemětřesení předpovídat nelze, ale energie se uvolnila menšími otřesy a pravděpodobnost silného zemětřesení v dohledné době je jen 2 %. Na základě toho se mnozí opět vrátili na noc domů - a zahynuli v troskách. Skutečnost, že někteří experti místo poctivého "možná zemětřesení předpovědět lze, ale my to neumíme" tvrdili "zemětřesení predikovat nelze, ale stejně nebude", jim vynesla několik let vězení (o čemž informovala i česká média, vesměs prezentující soud zkresleně jako hledání obětních beránků).

- měření českých geofyziků novou technikou vedla také ke zjištění, že hlavním strůjcem pohybů v zemské kůře je energie ze slunečního záření? Tato skutečnost zatím není zahrnuta v žádném podrobném klimatickém modelu. Teď už je zřejmé, že cykly několika desetiletí až staletí v četnosti silných zemětřesení i sopečných výbuchů odpovídají cyklům sluneční aktivity. Např. v letech 1950-1965 bylo na světě sedm zemětřesení se stupněm Richterovy škály 8,5 a více, v období 1965-2004 žádné a od roku 2004 už šest.

- sluneční aktivita je významně ovlivněna oběhem vnějších planet? Pravděpodobně se uplatňují i planety dosud neobjevené. Jejich oběžné doby musí odpovídat určitým společným násobkům oběžných dob obřích planet. Jedna z nejpravděpodobnějších oběžných dob "Planety X" (trochu odborné vysvětlení zde) je velmi blízká významné periodě 394 let v mayském kalendáři. To je pozoruhodné zvláště proto, že oběžné doby Uranu a Neptunu (bez dalekohledu nezjistitelné) těžko mohly být Mayům známy, a výpočty pouze podle Jupitera a Saturnu dávají mnohem více možných výsledků.
Měla tedy třeba astrologie v dávné minulosti nějaký reálný základ? Nepovažuji to za vyloučené. Jisté je, že přidávání dalších a dalších výmyslů, od starověku až do současnosti, případné stopy důkladně zakrylo. Astrologie je vlastně "věda" extrémně složitá. Škoda, že ani to zájemce o pavědy a radikální odpůrce vědy neodrazuje :)

- na českém území se původně našly jen 2 diamanty, a to v 19. století ve štěrku, z nějž se rýžují granáty? Někteří geologové vážně vyslovili názor, že tyto diamanty byly podstrčeny horlivými vlastenci (podobně jako Rukopisy). V posledním desetiletí však byly objeveny horniny, ve kterých jsou aspoň mikroskopické diamanty běžné. Vedou se spory o původu tlaku nutného pro vznik diamantů - jestli byly horniny přeměněny v hloubce nejméně 140 km (v případě granátových rýžovišť diamanty vyneseny z této hloubky magmatem), nebo dopadem kosmického tělesa.


Nebudu zde již odbočovat do oborů "neživé" přírodě dost vzdálených, včetně medicíny. Ale jedna kauza mě opravdu zaujala. I když člověk nedokáže lékařskou metodu sám odborně posoudit, úporná snaha některých kruhů o její absolutní "vymazání ze světa" včetně minulosti (po vzoru Orwellova Ministerstva pravdy) skoro stačí, aby si udělal obrázek. >>>

Jedna ne zrovna potěšující skutečnost: Jakmile se snažím nějakému laikovi vysvětlit, že něco je trochu jinak, než tvrdí většina, nebo třeba jen odpovědět na otázku, čím se zabývám, velmi často (v prostředí politicky aktivních lidí s "alternativním" smýšlením až extrémně často) je na mě vzápětí vychrlena spousta pavědeckých a konspiračních teorií. Nejčastější z nich je údajná zbraň schopná vyvolat zemětřesení tisíce kilometrů daleko - HAARP, proto o něm trochu pojednám.
Je pravda, že i silné zemětřesení může být spuštěno poměrně nepatrným impulsem. Ovšem za podmínky, že se nashromáždila dostatečná energie, což trvá velmi dlouho. Člověk není schopen žádným pomalým procesem potřebnou sílu vyvinout (natož s ní působit rovnou na opačné straně planety), a ani výbuchy největších bomb nemají energii srovnatelnou se silnými zemětřeseními. I když pomineme všechny technické "detaily", z fyziky neúprosně vyplývá, že HAARPem by bylo možno pouze předčasně spustit zemětřesení, které by stejně brzy nastalo (ovšem s větší nahromaděnou energií, a proto by "samovolné" zemětřesení bylo ničivější). Jako ničivá zbraň by tedy HAARP byl opravdu mimořádně nepraktický, i kdyby existoval.

Šířit ve světě převratné objevy těch badatelů, kteří nemají právě luxusní kontakty v "mezinárodních" (= amerických) odborných časopisech, je často problém. Projevuje se to i v propagaci velmi úspěšné metody predikcí zemětřesení Pavla Kalendy a Libora Neumanna (kteří už několik let dělají většinu této práce ve volném čase). Jistá svépomoc a "nestandartní" metody v šíření osvěty jsou proto nutné. Velmi proto oceňuji názor Táni Fischerové, že prezident by měl vzít s sebou na zahraniční cestu vědce!
Významná zjištění Ivanky Charvátové o sluneční aktivitě byla sice v odborných časopisech publikována už dávno, ale jejich důsledky, které úplně nezapadají do hlavního proudu teorií o globálním oteplování, musíme hledat spíše v "neodborných" článcích či rozhovorech.

Považuji za vhodné o těchto skutečnostech informovat. Kdo se zajímá o politiku, měl by si uvědomit jistou závažnost problematiky. A navíc - i ta věda, ať už jde o většinový názor nebo ne, může být zajímavá.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 jaimin jaimin | Web | 17. srpna 2015 v 16:11 | Reagovat

Canon i-sensys mf3010 ovladač http://ddriver.cz/canon-i-sensys-mf3010-ovlada.html Ladwing simulator 2013 :-P

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama