Duben 2013

Bude slovo „intelektuál“ opět často používáno jako urážka?

12. dubna 2013 v 14:15 | admin
Mgr. Václav Procházka, Ph.D.

Historie
Na počátku loňského roku se začaly objevovat letáky s ústředním heslem "Voláme k odpovědnosti ty, co rozkradli a zadlužili naši zemi". Na demonstrace zaměřené zejména proti vládě, svolané Holešovskou výzvou v čele s Jaroslavem Popelkou, přišly 15. března 2012 desetitisíce lidí. Masmédia o tomto dění předem neinformovala, aby snad náhodou nepřišlo lidí ještě více. Avšak v době, kdy dav demonstrantů dorazil k budově České televize, byl najednou pozván J. Popelka na hodinu do HydeParku. Před budovou nastala dramatická situace, kdy se těžce zadlužený taxikář ve službách Ministerstva vnitra (nebo jiné "bezpečnostní" složky státu), Zdeněk Ponert, pokusil vyvolat násilný incident vůči ostraze, aby protestní hnutí zdiskreditoval. Šéfové odborářů i mnozí další zasloužilí levicoví aktivisté Ponerta už dobře znali, ale s Holešovskou výzvou nespolupracovali, nekomunikovali, pouze mlžili a před Ponertem nevarovali - snad jim poté jeho podrazy přinesly škodolibou radost. Popelka byl vyčerpán, hodinový televizní rozhovor samozřejmě nečekal a je nutno přiznat, že k němu ani nemá předpoklady. Tomu jeho projev, "podpořený" důmyslně záškodnickým Takáčem, odpovídal.

Nečasova vláda od své politiky "držet se koryta jako exkrement košile" samozřejmě neustoupila. Během několika týdnů se ukázalo, že vlna zájmu byla přeci jen trochu přifouknutá a statisíce občanů vkládaly do Holešovské výzvy naděje, které není schopna splnit. Mnoho lidí žádalo systematickou (tedy ne chaotickou) práci, ale jen velmi málo (dočasně jsem se mohl považovat za jednu z těchto výjimek) ji skutečně také dělalo, ať už na jakékoliv úrovni. Začala se objevovat frustrace, vyčerpání a přes léto se vytvořilo poměrně uzavřené "tvrdé jádro" v čele s Věrou Řezníčkovou, Slávkem Popelkou a Jiřím Bezákem. Nikdo z těchto lidí nemá předpoklady pro odpovědnou politickou funkci (což si zřejmě uvědomil i Popelka a na sběr podpisů pro prezidentskou kandidaturu rezignoval včas), ale v podstatě nikdo jiný občanský odpor nezávislý na ČSSD neorganizoval. Petice za odstoupení vlády s desetitisíci podpisů, nasbíranými už na jaře, byla odevzdána v parlamentu teprve v listopadu, a nepříliš povedeně "podpořena" i vystoupením Víta Bárty. To předznamenalo podporu Víta Bárty a Tomia Okamury, která vyvrcholila na tzv. "Velkém sněmu" v lednu 2013. Okamura a Kohout přeci jen dodali "Holešovské výzvě" (tou dobou už formálně širšímu hnutí) jistou úroveň, aniž by se jim toto hnutí jakkoliv zavázalo (stejně jako Bártovi). Na Sněmu byl přijat velmi rozumný program, který obsahuje vše podstatné a přitom nezabíhá do detailů (vytknul bych trochu vágní bod 35, některé další jsou diskutabilní).

Co mezitím dělali odboráři a další zasloužilí aktivisté spříznění s ČSSD? Na konci dubna zaplnilo sto tisíc demonstrantů v Praze celé Václavské náměstí (příznivci HV se samozřejmě také zúčastnili). Očekávalo se, že bude následovat generální stávka. Jenže příliš mnoho delegátů na rozhodujícím jednání odborů ztratilo odvahu. Ostatně po květnovém zatčení Ratha propukla v ČSSD panika a najednou nebylo jisté, jestli si strana opravdu přeje předčasné volby. A málokdo se může divit, že vůle k nim vzápětí značně polevila i v odborech a téma generální stávky brzy přestalo existovat. Demonstrace odborů 17. listopadu již měla podstatně menší účast. V době kontroly podpisů pro prezidentské kandidáty a celé prezidentské kampaně byl ostatně zájem veřejnosti zaměřen jinam. Do vítězství Zemana vkládali mnozí až příliš velké naděje, ze kterých po podpisu "Eurovalu" (navzdory předvolebním slibům) a návrhu na jmenování Klausové velvyslankyní mnoho nezbylo.

Současnost
V neděli 7.4. proběhla na Václavském náměstí demonstrace "Soumrak kmotrů". Žádná masmédia se nezmínila o šokujícím vystoupení Vladimíra Stehlíka, který v 90. letech odmítl zlikvidovat na objednávku konkurence Poldi Kladno. Za to strávil několik měsíců ve vazbě, kde byl brutálně mučen. Jeho přes 15 let trvající stíhání (spolu s jeho synem - tím, který nebyl zavražděn) mohla ukončit Klausova amnestie, což oba odmítli. Vladimír Stehlík je již dávno zlomený a zahořklý člověk, ale je na místě rozlišovat mezi příčinou a následkem. Celkově jsem z demonstrace rozhodně nebyl nadšený, ale řekněme si upřímně, jestli ty "odborářské" (pravidelně s účastí špiček ČSSD v "davu") měly snad lepší úroveň.

V pondělí byla podle slibů zahájena blokáda Úřadu vlády, zatím spíše symbolická vzhledem k počtu účastníků. Většina lidí nemá čas nebo se bojí (minimálně ztráty zaměstnání), proto mezi účastníky převažují nezaměstnaní, ale také živnostníci. Občas byla zpomalována doprava hromadným přecházením, policisté střídavě pouštěli provoz. Ve středu 10.4. ráno byl umístěn zátaras na chodník, takže protestující museli stát v jízdním pruhu. Částečnou ochranu jim zde poskytovalo policejní vozidlo. Poté, co Slávek Popelka umístil své auto napříč, aby dopravu ještě více zpomalil, přistoupili policisté k zákroku. Jeden z nich - bez služebního čísla - prohlásil, že by mu rád rozbil sklo. Poté, co Popelka zastavil u okraje a přestal tak páchat dopravní přestupek (ústavní právo na občanský odpor v případě, že demokratické mechanismy selhávají, se těžko realizuje, pokud se člověk ani dopravního přestupku nesmí dopustit), byl vyzván k vystoupení z vozu. Následující události byly natočeny několika kamerami a nebudu interpretovat vše, co mi bylo sděleno (na místě jsem nebyl), dokud bude probíhat vyšetřování (mimochodem trestní oznámení podá spíše Popelka, než že by bylo podáno na něj). Na videu jednoho z demonstrantů je dobře vidět, jak jeden z policistů brání vlastním tělem pořizování záběrů zblízka. Proto není vidět například to, že sklo bylo rozbito tím samým policistou bez čísla, který o tom mluvil už ve chvíli, kdy k tomu neexistovala žádná záminka. Jisté je, že Popelka byl zasažen sprejem, násilně vytažen, zbit, zadržen a propuštěn ve večerních hodinách.

Karel Dolejší ve svých článcích v Britských listech přirovnává Popelku a další organizátory protivládních protestů k sebevražedným atentátníkům i k fašistům (a to jsem naštěstí už nečetl výblitky učiněné až po středečních událostech), například proto, že na Václavském náměstí byla sehrána scénka ze středověku s popravami zlodějského "strážce královské pokladny" a dalších dvou symbolických postav, nebo proto, že Popelka ÚDAJNĚ jednal s Vandasem. Dolejší jistě ví, že je to krajně nepravděpodobné. Ale v atmosféře hysterické (selektivní) politické korektnosti, kdy stačí říci, že vás okradli cikáni a média z vás udělají největšího rasistu a fašistu všech dob, stačí v tomto případě i "údajně", stejně jako v jisté době anonymní udání, že soused schvaluje atentát. Jiný častý autor a vlivná postava BL, Štěpán Kotrba, na Facebooku sdílel odkaz na článek "Britský deník Daily Telegraph byl nucen zrušit všechna diskusní fóra k tématu Thatcherová" s vlastním komentářem "Kdyby chcípl Kalousek, také by nikdo soustrast neprojevoval." Toto písemné vyjádření soudruha kolegy však soudruhovi Dolejšímu patrně připadá naprosto politicky korektní.

Některým tlachalům, kteří jsou tak ušlechtilí, že snad ani jejich metabolické produkty nesmrdí, tedy vadí podpora "rasisty" Okamury nebo "nedemokratičnost" demonstrantů, kteří nežádají o souhlas vedení strany oranžových. Kupodivu to, co jim naopak nevadí, je právě podpora této strany, která opět zaujala postoj "Čím hůře, tím lépe" a doufá, že jí to vynese laciné volební vítězství. Strany, která nám dala symbol dusivé těžkopádné byrokracie Špidlu, "křišťálového" Standu Grosse, symbol perverzního populismu a opovrhování inteligentními voliči (těch je přece málo) Paroubka, nebo symbol arogance (a možná i mafie na "venkově") Ratha. Vznik koaliční vlády ODS v roce 2006 i 2010 byl více než cokoliv jiného (přehnanou) reakcí voličů na tyto osoby. Je vůbec možné, že by si naši levicoví intelektuálové na rozhraní mezi politiky a profesionálními aktivisty tento zásadní fakt neuvědomovali?

Možná by už velká část dnešních členů vlády byla před soudem, kdyby orgány činné v trestním řízení (a rovněž Ústavní soud) fatálně neselhávaly v drtivé většině kauz, do kterých jsou namočeny politické špičky. Za této situace demonstrují lidé před Úřadem vlády, ne za všech 36 požadavků "Velkého sněmu", ale za odstoupení vlády. To je požadavek, na kterém se shodne podle různých průzkumů (dokonce i těch publikovaných v nejloajálnějších VolímKarla médiích) 85 až 90 % občanů (kdo tvoří zbytek, kromě největších kmotrů s jejich obchodními partnery a rodinami?). Nikdo zde nedemonstruje pro větší slávu Popelky, Řezníčkové či Bezáka (pouze trváme na účasti občanských aktivistů nezávislých na ČSSD na jednání o prozatímní vládě odborníků). Blokáda Úřadu vlády je tedy naprosto legitimní, i kdyby ji měl provádět třeba jen jeden člověk.

Je tedy velmi odporný přístup části aktivistů, pisatelů, vedení odborů, ale i opozičních politiků, kteří jakékoliv občanské aktivity, které nemají pod kontrolou, apriori odsuzují a až poté hledají (často směšné až ubohé) důvody. Nebudu raději nikoho dalšího jmenovat (ostatně vím, jak dovedou být "hrdinové" zbytečného plkání mstiví a zákeřní).

Mrzí mě ještě jedna věc. Jako vědec jsem zatím mezi účastníky těchto protestů velmi osamocený. Chápu, že jako OSVČ jsem v podstatně jiné situaci, než většina kolegů. Oceňuji také, že se skoro nikdo z nich (na rozdíl od mnoha "celebrit") nepropůjčil k frašce "Volím Karla". Ale být zticha a doufat, že zrovna "já" (nebo "naše" pracoviště) díky tomu přežijeme - v době, kdy je i základní výzkum podřizován krátkodobému zisku ­- o trochu déle, není nic jiného než rezignovaný úpadek do agónie. Musíme být tolerantní a smířit se s tím, že nemůže být většina lidí nadprůměrně inteligentních a vzdělaných a schopných ústního i písemného projevu na úrovni. Ostatně neznám mnoho kolegů, kteří by místo demokracie požadovali osvícenou diktaturu. Připojte se tedy k protestům a nebojte se i s těmi "průměrnými" otevřeně mluvit. Jinak byste snadno mohli být občas považováni za podobný případ jako ti (nejen oranžoví) "intelektuálové", co umějí tlachat, ale činu se bojí, pokud by měl znamenat riziko s pravděpodobností třeba jen několika procent.